„Kto zrozumie historię, ten zrozumie drugiego człowieka.” Można dodać, że ten zrozumie otaczający go świat. Wśród ludzi, którzy dążą do zgłębienia tej nauki znalazł się uczeń klasy II b (gimnazjum) Szkoły Podstawowej w Budzowie z filią w Grodziszczu, Karol Trzebiński, który został finalistą X edycji Konkursu wiedzy o Rosji „Białe Noce”, którego organizatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz DODN we Wrocławiu.

 

Warto tu dodać, że nasi uczniowie już wcześniej odnosili w tym konkursie sukcesy: mamy do tej pory 2 laureatów i jedną finalistkę. I choć to jeszcze nie koniec zmagań – Karola czeka jeszcze walka o to, by zostać laureatem i pojechać do St. Petersburga – sukces naszego ucznia niezwykle cieszy.
Warto już teraz pogratulować finaliście sukcesu. Dlaczego? Organizatorzy konkursu postawili przed uczestnikami duże wymagania: podczas etapu szkolnego i międzyszkolnego trzeba było wykazać się wiedzą na temat historii Rosji, jej powiązań z naszą ojczyzną, wymagano znajomości z zakresu literatury, historii sztuki, muzyki, kultury. Z tymi wyzwaniami poradził sobie nasz finalista, który pod opieką swojego nauczyciela historii, Jolanty Spychalskiej, zgłębił wszystkie te zagadnienia. Co jeszcze przed Karolem? Do końca kwietnia musi przygotować prezentację multimedialną – Przewodnik historyczno –geograficzny po Obwodzie Leningradzkim i po prostu … oczarować nim jury. Zatem życzymy ciekawego pomysłu, trzymamy kciuki i oczywiście gratulujemy finału.