LEGENDY O POCZĄTKACH PAŃSTWA POLSKIEGO

 

            Na przełomie kwietnia i maja, w ramach lekcji historii, uczniowie klasy IV w Budzowie przygotowali dwa krótkie przedstawienia obrazujące legendy „O Lechu, Czechu i Rusie „ oraz „Książę Popiel i myszy”. Dzieci bardzo starannie przygotowały się do występów, przynosząc wiele potrzebnych rekwizytów. Na występ zostały zaproszone dzieci z klasy III. Nad wszystkim czuwała  nauczycielka Urszula Urban.

 

 

Apel z okazji 222 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

 

            „3 maja – cóż to za data? Dla setek młodych ludzi, to jedna z wielu nic nie znaczących uroczystości. Dziś, żyjąc w zawrotnym tempie, negujemy wszelkie wartości, nudzą nas uroczystości, apele, rocznice, święta.  Ale, czy tak musi być? Przecież naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości. Zatrzymajmy się na chwilę, aby rozważyć te trzy słowa ważne w historii Polski, pojawiające się często jako hasała narodowe Polaków. Brzmią one: Bóg, Honor, Ojczyzna.”

Takimi słowami  powitał 30 kwietnia  wszystkich uczniów i pracowników szkoły w Budzowie przewodniczący szkoły  - Bartosz Cwanek, na uroczystym apelu upamiętniającym wydarzenia  z  1791 roku, który  przygotowała, pod kierunkiem wychowawcy  - pani Anety Tyniów, klasa V.

Na scenie pojawił się m.in. król Stanisław August Poniatowski, w rolę którego w pięknym, oryginalnym stroju,  wcielił się Konrad Wójcik. „Przeniósł” obecnych do czasów, kiedy to Polską rządzili magnaci i jednocześnie czasów, które zmienił podczas swojego  panowania, uchwalając konstytucję.

Występ uczniów na tle prezentacji multimedialnej, wraz  z muzyką,  słowami  poezji i pieśni, był lekcją patriotyzmu- starszym przypomniał, a najmłodszych zapoznał, z jakże  ważnym  wydarzeniem z historii naszego kraju . Uczniowie starali się odpowiedzieć na pytania, czym dla nas jest Ojczyzna, Naród, Wolność. Spotkanie to, z pewnością, zachęciło wszystkich  do chwili refleksji nad tak ważnymi  sprawami dla każdego Polaka.

 

 

MECZ ŚLĄSK WROCŁAW - WISŁA KRAKÓW (3-0)

 

              W dniu 17.05.2013 uczniowie klas IV,V i VI szkoły w Budzowie, pod opieką  pani Urszuli Urban i Ewy Filipowicz, udali się na mecz piłki nożnej Śląsk Wrocław-Wisła Kraków. Mecz był bardzo emocjonujący I zakończył się wynikiem 3:0 dla Śląska. Chłopcy sprawdzili się jako kibice, dopingując kulturalnie piłkarzy. Wyprawę należy zaliczyć do udanych.

 

 

 

KONKURS GROW YOUR TREETOPS WOOD

         Uczniowie klasy pierwszej wzięli udział w ogólnopolskim konkursie Grow your Treetops Wood. Warunkiem wzięcia udziału było posadzenie drzewa pod kierunkiem nauczyciela języka angielskiego. Zadaniem uczniów było wykonanie prac plastycznych upamiętniających to wydarzenie.

W trakcie wykonywania naszego zadania rozmawialiśmy o tym, dlaczego warto sadzić drzewa oraz o tym, dlaczego nie powinniśmy ich wycinać.

Uczniowie są dumni, że wzięli udział w tej akcji. W przyszłości na pewno będą pamiętać, że jest to drzewo, które zostało wspólnie posadzone i wydarzenie to będzie przywoływać miłe wspomnienia.

 

PROJECT: CITY GUIDE

              Dziewczęta z klasy VI wraz z nauczycielką języka angielskiego Mirelą Koszela, wzięły udział w konkursie „Project: City Guide” organizowanym przez Wydawnictwo Cambridge. Zadaniem konkursowym było stworzenie ilustrowanego przewodnika w języku angielskim, w którym uczennice miały zaprezentować miejscowość, w której uczęszczają do szkoły. W broszurze znalazły się informacje o Budzowie i miejscach wartych zobaczenia.

 

 

 

 Festiwal piosenki dziecięcej

 15, 16, 17 maja w ZOK-u odbywał się międzynarodowy festiwal piosenki dziecięcej „Muzyka łączy dzieci Polski i Czech". w festiwalu udział wzięło 9 uczniów z naszej szkoły.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

       Dnia 12 maja 2013 roku 10 uczniów przygotowało występ artystyczny (piosenki i tańce)dla gości z Niemiec. Spotkanie odbyło się na świetlicy wiejskiej w Stoszowicach.