W pierwszym semestrze 2013/14 roku uczniowie klasy III uczestniczyli w cyklu zajęć pozalekcyjnych ,,Mały ratowniczek”. Spotkania odbywały się w każdą środę i piątek w dwóch jedenastoosobowych grupach. Tematyka ,,Małego ratowniczka” została opracowana na podstawie programu ,,Ratujemy i uczymy ratować” zaproponowanego przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka. Nadrzędnym celem zajęć było w sposób dostępny dla uczniów przekazanie umiejętności udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu w wypadku. Zamierzone cele zrealizowaliśmy wykorzystując pomoce dydaktyczne uzyskane od fundacji WOŚP tj. podręczniki dla każdego ucznia, kolorowanki, filmy edukacyjne, plakaty, kartonowe telefony i profesjonalne manekiny do ćwiczeń praktycznych. Na zajęciach uczniowie poznali tajniki udzielania pierwszej pomocy poprzez następujące działania:

  • Zachowanie bezpieczeństwa.
  • Sprawdzanie przytomności.
  • Wezwanie pomocy.
  • Sprawdzanie oddechu.
  • Pozycja boczna.
  • Oddechy ratownicze.
  • Uciskanie klatki piersiowej.
  • Resuscytacja krążeniowo – oddechowa.
  • Łańcuch przeżycia.

Te trudne hasła realizowaliśmy w oparciu o zabawę, ruch, pracę w grupach, dramę, wykorzystując pomoce dydaktyczne, a także wierszyki, rymowanki, krzyżówki, filmy instruktażowe czy informacje z Internetu. Cały czas dzieciom towarzyszył doktor Kręciołek, bohater filmu animowanego i podręcznika.                    

Końcowym efektem pracy na zajęciach było uzyskanie przez każdego uczestnika Certyfikatu udzielania pierwszej pomocy po uprzednimpisemnym i praktycznym egzaminie. Egzamin praktyczny wywołał wiele emocji, gdyż zadanie polegało na przeprowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej na manekinach. Przy wsparciu duchowym kolegów i koleżanek każdemu udało się wykonać to niełatwe zadanie i tym samym stać się „małym ratownikiem” z niezmiernie dużymi umiejętnościami w zakresie podstawowych czynności ratujących życie. Gdyby co dziesiąty mieszkaniec Ziemi potrafił udzielać pierwszej pomocy, ocaliłoby to milion ludzi rocznie.

Te, jak ważne umiejętności, mali ratownicy pokazali uczniom i nauczycielom naszej szkoły podczas prezentacji dnia 13 lutego 2014r. Największy aplauz publiczności uzyskała Martynka, szczupła i drobna uczennica klasy III, której z łatwością udało się ułożyć w pozycji bocznej prawie dwa razy wyższego i cięższego kolegę z klasy VI, a największym zainteresowaniem cieszyły się profesjonalne manekiny.

Dzięki ogólnopolskiemu programowi Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy uczniowie mieli możliwość przeżycia wspaniałej przygody.

 

 

 

Zabawa karnawałowa

        W piątek 14 lutego odbył bal karnawałowy dla klas I-III. Tego dnia dzieciom towarzyszyło wiele emocji i wrażeń. Sala gimnastyczna udekorowana kolorowymi balonami oraz czerwonymi amorkami zachęcała do szampańskiej zabawy uczniów. W bardzo miłej atmosferze, z przyjemną muzyką w tle dzieci bawiły się wspaniale. Uczniowie tańczyli w parach i solo, gdzie każdy z tancerzy starał się pokazać jak najwięcej ze swoich umiejętności. Podobnie było podczas „tańca kotylionowego”, gdzie losowo kojarzono pary do wspólnego tańca. Dziewczynki z koła tanecznego prezentowały układy taneczne, które zachęcały uczestników do wspólnej zabawy. Nagrodą dla tancerzy były gromkie brawa od zebranych. Brawami również nagrodzono wyróżnionych w konkursie na najciekawszy i najładniejszy strój karnawałowy. Wybór był trudny. Najmłodsi nie zawiedli w swej pomysłowości, dzięki czemu na balu nie zabrakło księżniczek, rycerzy, piratów, czarodziejek i cyganek. Dodatkową atrakcją były konkursy i zabawy, które dostarczyły mnóstwo radości. Niespodzianką wieczoru był pokaz tańca towarzyskiego w wykonaniu uczniów naszej szkoły oraz zaproszonych gości ze Szkoły Podstawowej nr 3 z Ząbkowic Śl. Dla wszystkich uczestników zabawy zostały dostarczone pyszne pączki oraz napoje, o które zadbała Rada Rodziców. Wszyscy rozeszli się do swoich domów zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń.

 

 

6 lutego w Złotym Stoku odbyły się Finały Powiatowe w piłce siatkowej chłopców. Po bardzo wyrównanej walce czwórka chłopców z naszej szkoły zajęła III miejsce, zaś trójki małymi punktami zwyciężyły a tym samym zakwalifikowały się do półfinału rejonowego w Bielawie.