ŚLUBOWANIE KLASY I

 

„BYSTRY UCZEŃ”

Ślubowanie klasy I
w Szkole Podstawowej w Budzowie z filią w Przedborowej
To już było...

Budzów, 4 października 2013r. - piątek, uroczysty dzień dla pierwszaków, ale i dla starszych kolegów, koleżanek, nauczycieli i rodziców.
Pierwszoklasiści ustawiają się do pierwszego publicznego występu w szkole. Są ubrani w stroje galowe, ale mają baśniowe rekwizyty. Ramiona osłaniają jednakowe, białe kołnierzyki. Za chwilę zacznie się przedstawienie. – Och, chyba będzie ciekawie!
W przedstawieniu biorą też udział uczniowie klasy czwartej. –Dlaczego?.. Bo to byli uczniowie pani Wiesi, którzy spędzili z nią trzy lata. Karol jest operatorem sprzętu, a Amelka, Kinga, Szymon i Seweryn zabierają młodszych kolegów do krainy baśni.
Dzieci recytują wiersze i bawią się baśniami – są krasnale, smerfy i pszczółki. Odwiedzają kolejno krainę Królewny Śnieżki, bajkę dla tych, co się lubią bać, czyli krainę smerfów i łąkę pszczółki Mai. Podczas pobytu w baśniowej krainie, Kinga i Szymon zadają im różne pytania oraz zadania sprawnościowe. Najmłodsi świetnie sobie z nimi radzą. - Ale, o co chodzi? Na głowach pierwszaków, zamiast baśniowych czapeczek, pojawiają się niebieskie birety. Czy wiecie, co to jest? Z łaciny: birretum , czyli czapeczka; jest to oznaka doktorska na wyższych uczelniach, sędziów, prokuratorów, adwokatów, duchownych oraz odświętnie – uczniów.
A zatem, zaczyna się oficjalna część uroczystości. Dzieci ustawiają się na środku sceny, uroczyście wychodzi poczet flagowy, wszyscy przyjmują postawę „na baczność" i odśpiewują „Mazurka Dąbrowskiego". Teraz przewodniczący szkoły, Bartosz Cwanek, odczytuje tekst ślubowania i ,zaraz po tym, słychać chóralne: „ŚLUBUJEMY". Teraz czas na Panią Dyrektor, która wchodzi z wielkim ołówkiem. - Czy szykuje się jakieś wielkie rysowanie? ... Nie, to pasowanie na ucznia. – Ach, tak, Pani Dyrektor Irena Pachnicz, uznaje każdego pierwszoklasistę za pełnoprawnego ucznia Szkoły Podstawowej w Budzowie z filią w Przedborowej. Aktu tego dokonuje poprzez przyłożenie na ramieniu ucznia tego symbolicznego ołówka. Powtarza to aż 20 razy – tak, tylu jest w tym roku uczniów w pierwszej klasie. Po tym każdy uczeń otrzymuje dokument – akt pasowania, który wręcza wychowawczyni, Pani Wiesia Hołub, no i oczywiście są gratulacje, m.in. od pani wicedyrektor. Na twarzach wszystkich malują się uśmiechy, na niektórych dodatkowo łzy - to rodzice płaczą ze szczęścia (ich dzieci rozpoczęły nowy etap życia); powoli emocje opadają. Ale to nie koniec! Teraz czas na prezenty! Prezenty od: rodziców, kolegów i koleżanek ze starszych klas, zaproszonych gości - Pań z przedszkoli, do których wcześniej uczęszczały dzieci. Nie widać, co jest w środku tych kolorowych torebek, ozdobnych papierków. Dzieci naprawdę są bardzo szczęśliwe.
I to już koniec... Ale to nie był jeszcze koniec ...

4 tygodnie po ślubowaniu

Zadajemy pytania pierwszakom.:

- Czy pamiętacie co wydarzyło się 4 października, czyli 4 tygodnie temu?
Odpowiedź: Tak, pamiętamy. Mieliśmy święto – to było ślubowanie.
- Co w dniu ślubowania podobało wam się najbardziej?
Odpowiedz: Najbardziej podobało nam się ślubowanie, pasowanie ołówkiem na uczniów przez panią dyrektor. Bardzo ciekawa była tez podróż do baśniowych bajek.

- Czy podobały się wam prezenty, które otrzymaliście?
Odpowiedź: Tak, podobał nam się trójkątny ołówek do pisania literek, kolorowe gumki do mazania, giętkie ołówki i balony.
- Wiemy, że po uroczystości ź szkole, czekała na was jeszcze jedna niespodzianka. Pojechaliście ze swoją panią i rodzicami do Srebrnej Góry. Możecie nam zdradzić, w jakim celu? Czyżby kolejna baśniowa kraina?
Odpowiedź: Tak, to kraina „elfa". Bawiliśmy się w sali zabaw, zjeżdżaliśmy na zjeżdżalniach zanurzając się w kuleczki, skakaliśmy na dmuchanym zamku, wspinaliśmy się po linkach, graliśmy na x-boksie. Czas umilił nam też pyszny poczęstunek: słodkie bułeczki, gofry z owocami i bitą śmietaną, chrupki, frytki. Smakołyki popijaliśmy sokiem owocowym. Był Wspaniale odpoczęliśmy po naszej uroczystości.

- Czy fajnie jest być uczniem?
Odpowiedź: Fajnie jest być uczniem, ponieważ można się dużo nauczyć, np. liczyć, czytać i pisać nasze pierwsze literki, a w czasie przerw możemy się wspólnie pobawić.

- Jakie zajęcia w szkole podobają wam się najbardziej?
Odpowiedź: Podobają nam się zajęcia dodatkowe, np.:. tańce, szachy i zajęcia plastyczne. Lubimy też zajęcia z edukacji polonistycznej, matematycznej i W-F.

Zadajemy pytanie pani Wiesi:

- Czy zauważyła pani zmianę w postępowaniu uczniów po ślubowaniu?
Odpowiedź: Tak, zauważyłam, dzieci stały się bardziej otwarte i odważne. Do pierwszej klasy przyszły dzieci z różnych przedszkoli i w trakcie przygotowań do uroczystości ślubowania zintegrowały się.
Dla pierwszoklasistów i wychowawczyni dzień ten na długo pozostanie w pamięci - niech będzie on jednym z wielu dni, do których chce się powracać po latach. A na najbliższe 6 lat życzymy naszym młodszym kolegom, i koleżankom, aby stawali się jeszcze bardziej otwarci i odważni w dążeniu do poznawania świata, zdobywania wiedzy. A Pani Wiesi - aby uśmiech, który jest zapewne wyrazem radości i zadowolenia z takich uczniów, towarzyszył jej przez najbliższe 3 lata, aby również po ich upływie mogła powiedzieć: „dzieci stały się jeszcze bardziej otwarte i odważne".

 

 

                                                                                Redakcja gazetki „Byle do piątku”

                                                                       w ramach projektu „Bystry uczeń

                                                                                                                         (Martyna Rogalska, Julia Czubaj)

 

 

 

 

 

 

 

„BYSTRY UCZEŃ”

Wycieczka do Wałbrzycha w ramach prezentacji projektów unijnych „Polska korzysta”

Jest 4 października 2013r. Jesteśmy pod szkołą w Budzowie i robimy zbiórkę. Wyjeżdżamy po godz. 8.00. W autobusie jest miła atmosfera, jest bardzo wesoło. Jedziemy z panem Wiesławem Płonką, panią Ewą Filipowicz i panem Bogdanem Pachniczem, aby dowiedzieć się, jak wykorzystano fundusze unijne w dziedzinie nauki i wynalazków. Po godzinie jesteśmy na miejscu – w Wałbrzychu – dawnym mieście wojewódzkim. Wysiadamy z autobusu i kierujemy się w stronę rynku. Widzimy duże, białe namioty.

Podchodzi do nas pani przewodnik. Zaczyna opowiadać i oprowadzać nas po kolejnych namiotach. Wchodzimy do jednego z nich. W środku zainstalowany jest monitor, na którym widać trasę babci – ciekawe, co zrobi, jak się zgubi? Obok stoi maszyna rehabilitacyjna. Przechodzimy dalej. Wisi kolejny monitor, na którym widać grę – oczywiści gramy. Przechodzimy obok wielu innych atrakcji. Zatrzymuje nas pokaz konstruowania sztucznych ogni. Po kilkunastu minutach wychodzimy na zewnątrz. Spotykamy euromena, który zadaje nam różne pytania – można wygrać nagrodę. Wchodzimy do następnego namiotu, gdzie odbywa się konkurs. Przechodzimy do kolejnego miejsca – znajdują się tu różne zabawki dla młodszych dzieci.

Z głowami pełnymi nowej wiedzy i jej tajników wsiadamy do autobusu. Teraz jest jeszcze raźniej niż rano – dzielimy się wrażeniami – a mamy ich niemało! Około godz. 13.30 jesteśmy znów pod swoją szkołą. Pomimo tego, że kieszonkowe nam nie wzrosło od rana, to z autobusu wysiadamy bogatsi – wiemy, jak powstają fajerwerki, jak pozyskać fundusze unijne, z czego składają się wiatrak i wiele, wiele innych rzeczy.

Było bardzo fajnie.

                      W imieniu uczestników:

                                                                   Redakcja gazetki „Byle do piątku”

                                                                       w ramach projektu „Bystry uczeń

                                                                             (Wanessa Pałac, Kasia Kubacka)

 

 

 

 Dzień Edukacji Narodowej

11 października, w szkole w Budzowie odbyła się uroczystość Dnia Edukacji Narodowej, którą przygotowały Samorządy Uczniowskie ze szkoły w Budzowie oraz ze szkoły w Przedborowej

„BYSTRY UCZEŃ”

 

Wycieczka w nagrodę

Wielu uczniów w roku szkolnym 2012/2013 otrzymało stypendium Rady Gminy za szczególne osiągnięcia w turniejach, konkursach, zawodach na szczeblu powiatowym, regionalnym, wojewódzkim i ogólnopolskim. Oprócz dyplomów, gratyfikacji finansowej, kapituła przyznająca stypendium, ufundowała dodatkową nagrodę w postaci wycieczki edukacyjno-rekreacyjnej.

Było naprawdę fajnie ….

22 października 2013r., rano, ruszyliśmy w kierunku Parku Jurajskiego w Krasiejowie. Po dwóch godzinach dotarliśmy na miejsce. No, i się zaczęło… Najpierw jechaliśmy tunelem czasu, w którym oglądaliśmy krótki film o powstaniu pierwszych galaktyk i Układu Słonecznego. Potem szliśmy po ścieżce edukacyjnej, na której poznawaliśmy różne gatunki dinozaurów. Następnie udaliśmy się do Oceanarium. Tam podziwialiśmy różne morskie zwierzęta. Po wizycie w Oceanarium odwiedziliśmy kino 5D, w którym oglądaliśmy film pt. ''Noc w sklepie z zabawkami". Gdy seans się skończył powędrowaliśmy na obiad, po którym poszliśmy na warsztaty - z gipsowego jajka musieliśmy wydobyć dinozaura. Po skończonych zajęciach wybraliśmy się do parku zabaw. W drogę powrotną wyjechaliśmy o godzinie 16:00. Do Budzowa przybyliśmy o 18:30.

- Było fajnie, ciekawie, trochę strasznie, nienormalnie, niecodziennie, najfajniej na świecie, warto było starać się o stypendium, czyli pracować, angażować się w życie szkoły. Starajcie się, bo warto – to nie tylko satysfakcja, duma, ale również super zabawa (oczywiście w nagrodę)!

                                                                  Uczniowie, stypendyści

                                 Redakcja gazetki „Byle do piątku”

                                                                 w ramach projektu „Bystry uczeń

                                       (Martyna Rogalska, Katarzyna Kubacka, Julia Czubaj, Wanessa Pałac)


 

 

 

MECZ PANIE (KADRA NAUCZYCIELSKA) KONTRA DZIEWCZĘTA Z KLASY VI

 

„BYSTRY UCZEŃ"

Trzymaj formę, czyli żyjmy zdrowo na sportowo


                                 Mecz o puchar przechodni Dyrektora szkoły

 

W piątek 25.10.2013 r., na „Orliku" w Budzowie odbył się mecz o puchar przechodni Dyrektora Szkoły -nauczycielki VS uczennice szóstej klasy. Mecz był bardzo emocjonujący. Relacja w skrócie:
Sędzia rozpoczyna grę. Dziewczyny rozwijają sytuację, po której piłka ląduje w siatce. Nauczycielki szybko próbują nadrobić, podając od jednej do drugiej, chcąc zdezorientować przeciwnika. I to się udaje - pani Lodzia podanie do pani Anety, która wychodzi sam na sam z bramkarzem i silnym uderzeniem uderza w słupek. Wiktoria Przewłocka robi zwód niczym C.RONALDO. Po chwili Patrycja zdobywa drugą bramkę-gol gol gol gol gol gol gol gol goooooooooooolllll. I już jesteśmy przy następnej akcji: pani Lodzia dribling w polu karnym, po czym podaje w głąb pola karnego – niestety, nie miał kto podciąć tej piłki!!!. A tu akcja dziewczyn - Wiktoria podaje do Patrycji, po czym Patrycja w widowiskowy sposób posyła piłkę do bramki. Strzela HAT-TRIKA ( jeżeli ktoś nie wie co to HAT-TRIK : są to3 bramki w jednym spotkaniu). - My tu Dawid gadu gadu, a panie są przy piłce i mogą strzelić bramkę, a nie chcemy chyba ominąć takiego widowiska. Pani Ela dribling - zdryblowała Sarę Ciecierkę i podaje do pani Lodzi po czym pani Lodzia odgrywa i pani Ela strzela bramkę na 3:1. Po chwili panie mszczą się strzelając drugą bramkę, dzięki talentowi pani Lodzi, która uderza piłkę z rykoszetu - ta z szelestem wpada do bramki. Koniec pierwszej połowy.
Po przerwie Wiktoria strzela swoją pierwszą bramkę. Panie mszczą się wyrównując 4:4. Niestety, Wiktoria strzela jeszcze jedną bramkę, kolejną Daria i tym dziewczyny kończą mecz z czterema golami na koncie. Te dwie bramki przekreślają marzenia pań o wygranej.
Komentarz: Wojtek Gil

Uczennice wygrały 6:3. Patrycja Fajt, która według nas została najlepszą zawodniczką meczu, ogólnie strzeliła trzy bramki. Dwie bramki strzeliła Wiktoria Przewłocka i jedną Daria Lichocka. Dla nauczycielek strzeliła dwa razy pani Lodzia Głowacka, a raz pani Ela Moczulska-Kubacka. Nauczycielki miały wiele niewykorzystanych sytuacji. Mocnym strzałem pani Aneta Tyniów trafiła w słupek, co po meczu żartobliwie wytłumaczyła tym, że słupek stał w złym miejscu. W drużynie nauczycielek na obronie najlepiej grała pani Kasia Oleksy. W pomocy natomiast pani Ela, a w ataku najlepiej pani Aneta. Ogólnie można było policzyć wszystkie główki, było ich aż cztery, z czego trzy przypadły Paniom. Mecz komentował Dawid Szypuła i Wojciech Gil. Sędzią był pan Bogdan Pachnicz. Dopingowali wszyscy pozostali uczniowie, nauczyciele i kilku przybyłych przypadkiem gości. Puchar Dyrektora szkoły do czerwca 2014r. pozostanie w posiadaniu naszych koleżanek.


                                                                     Redakcja gazetki „Byle do piątku"
                                                                     w ramach projektu „Bystry uczeń
                                                   (Michał Komar-Gacki, Dawid Szypuła, Szymon Oleksy)

 

 

,, Od ziarenka do bochenka"


Dnia 23.10.2013r. kl. II i III wybrała się na niecodzienną wycieczkę. Realizując temat "Od ziarenka do bochenka" postanowiłyśmy zorganizować wyjazd do piekarni ,,Precelek" w Brzeźnicy, by uczniowie na własne oczy mogli zobaczyć, jak powstaje chleb.
Celem wyjazdu było zapoznanie naszych uczniów z pracą piekarza oraz technologią wyrobu pieczywa. Dzięki uprzejmości gospodarzy brzeźnickiej piekarni: p. Roberta Wiszowatego oraz p. Mieczysława Szachniewicza dzieci zwiedziły magazyny i halę produkcyjną. Słuchając przewodnika obserwowały jednocześnie pracę urządzeń służących do produkcji różnego rodzaju pieczywa. Przy okazji zwiedzania dzieci miały możliwość częstowania się pysznymi ptysiami, rogalami, ale najlepiej smakował świeży, samodzielnie krojony (na krajalnicy) chlebek. Dzieci poznały różne rodzaje mąki stosowane do wypieku chleba, oraz maszyny, które pomagają w pracy piekarzowi. Miały okazję obserwować wypiek pieczywa, a także mogły pomóc piekarzowi wyjmować chleb z pieca i układać go na przygotowanych półkach.
To była bardzo pouczająca wycieczka, dzięki której dzieci przekonały się jak powstaje chleb, ile osób zaangażowanych jest w produkcję chleba i jak ciężka jest praca piekarza.
Zadowoleni z interesującej lekcji, najedzeni, pełni pozytywnych wrażeń i obdarowani różnorodnymi wypiekami z ,,Precelka" wróciliśmy do szkoły.

 

Serdeczne podziękowania dla Piekarni ,,Precelek" w Brzeźnicy
za wspaniałą lekcję, poświęcony nam czas i życzliwe przyjęcie.
Uczniowie kl. II i III
z wych: Alicją Dziadkowiec i Małgorzatą Maciejewską