Drodzy Rodzice, Uczniowie!
W czasie nauki zdalnej, utrudnionego dostępu do bibliotek, pojawiają się trudności w wypożyczeniu lektur, książek. Przypominam, że na stronie www.wolnelektury.pl znajdują się liczne lektury szkolne.

Uczniów klas VII – VIII zachęcam do przeczytania, powtórzenia treści „Małego Księcia”. W ostatnim czasie opublikowano na stronie www.wolnelektury.pl nowe tłumaczenie książki Antoine'a de Saint-Exupéry'ego. Podjęła się go Agata Kozak, autorka licznych przekładów francusko-polskich i polsko-francuskich. Nowe wydanie, wzbogacone o ilustracje autora, dostępne jest do pobrania bezpłatnie w formacie ebooka i audiobooka. Książkę można przeczytać również w bezpłatnej aplikacji mobilnej.
Fundacja Nowoczesna Polska wspólnie z dr. Maciejem Dowgielem z Pracowni Filmoznawczej i Medioznawczej stworzyła przewodnik, który pomaga interpretować literaturę: pokazuje struktury dzieła literackiego, schematy działań bohaterów, zaznajamia z procesem budowania i odkrywania postaci. Wszystko to z wykorzystaniem nowoczesnych metod, takich jak heksagramy (szczególny rodzaj map myśli) czy design thinking. Jest narzędziem pomocnym w nauce odbioru tekstu literackiego. Przewodnik dla piszących i czytających. Autor i bohater w podróży życia dostępny jest na stronie www.polski.wolnelektury.pl
 Co dwa miesiące biblioteka publikuje utwory współczesnych pisarzy. Od tego tygodnia na stronie biblioteki w wolnym dostępie można przeczytać najnowszy utwór  Radka Raka, laureata Nike 2020. Pełna lista utworów znajduje się w katalogu bibliotecznym na www.wolnelektury.pl.
Fundacja Nowoczesna Polska zaprasza do śledzenia nowości
i korzystania z wolnego dostępu do książek!

 

 

 

 

Światowy Dzień Misia (konkurs biblioteczny)

Obraz1.jpg

Światowy Dzień Misia obchodzimy od 2002 roku. Pluszowy miś ma swoją historię. W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt wybrał się na polowanie, podczas którego postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał uwolnić misia, a anegdota ta ukazała się w formie komiksu w amerykańskiej prasie. Na efekty nie trzeba było długo czekać.
 
Pewien producent zabawek zainspirowany obejrzaną historią postanowił stworzyć nową zabawkę dla dzieci, małego, pluszowego niedźwiadka. Na cześć prezydenta nazwał go Teddy Bear. Dziś nikomu nie trzeba przedstawiać pluszowego misia, bo znają go dorośli i dzieci na całym świecie.
Pewnie znacie Misia Uszatka, Kubusia Puchatka, Misia Colargola, Misia Yogiego, czy Misia Paddingtona. Misie towarzyszą nam od dzieciństwa aż po dorosłość.

Z tej okazji zapraszam Was do wzięcia udziału w konkursie bibliotecznym.
Konkurs skierowany jest do uczniów klas I – III. Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej postać ulubionego misia dowolna techniką: rysowanie, malowanie, wydzieranie, grafika, kolage, wydzieranie. Format pracy dowolny. Zdjęcie pracy lub Was z Waszą pracą prześlijcie na mój adres gmail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 11 grudnia. Najciekawsze prace zostaną nagrodzone.
Poniżej link do interaktywnych misiowych zabaw:
https://view.genial.ly/5fb436c39649c20d9e938611/presentation-swiatowy-dzien-pluszowego-misia

Miłej zabawy!
p. Dorota

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na stronie głównej strony internetowej szkoły.

 

 

 

 

Ważne wieści z biblioteki szkolnej


Obraz2.png

Dropdzy uczniowie!
Niestety, nie spotkamy się w najbliższym czasie w bibliotece, ale brak możliwości wypożyczenia lektur, nie oznacza braku dostępu do literatury.
By móc sięgać po lektury, wystarczy czytnik e-booków lub komputer
oraz dostęp do Internetu. 
Na niżej wymienionych stronach znajdziecie najważniejsze pozycje z polskiej literatury
oraz lektury najsłynniejszych pisarzy obcojęzycznych. Zobaczcie:
 
https://lektury.gov.pl/

https://wolnelektury.pl/

Zostały tam zgromadzone te pozycje lekturowe, do których prawa autorskie już wygasły, utwory znajdują się w domenie publicznej. Można je pobrać w całości na dysk komputera, czytnik lub czytać online. Większość posiada również wersję do odsłuchania w formie audiobooka oraz możliwość wydruku bezpośrednio z przeglądarki internetowej.
Polecam również:
http://literat.ug.edu.pl/autors.htm - Wirtualna Biblioteka Literatury Polskiej

ChmuraCzytania.pl
Polska-Poezja.pl - Serwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów. Za darmo, w serwisie YouTube.

Dla najmłodszych:
Audio-Bajki.pl- Nagrania bajek dostępne za darmo w serwisie YouTube.

Bajkowisko.pl - Serwis oferuje wiele nagrań bajek i audiobooków dla dzieci. 
Polskie Radio Dzieciom - Zarejestrowane audycje radiowe dla dzieci, zgrupowane w kilku kategoriach: Bajkowy kącik, Opowieści ludów świata, Wieczorne pogaduchy, Słuchowisko, Książki do poduchy.
p. Dorota

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Goście w bibliotece

We wtorek, 25 lutego do naszej bibliotek zastukali przemili goście, sąsiedzi – dzieciaki z Publicznego przedszkola w Przedborowej z filią w Grodziszczu. I choć za oknem już pierwsze zwiastuny wiosny, zgodnie z życzeniem, pani Jola przedstawiła/przeczytała im bajkę „Pani Zamieć” za pomocą teatrzyku kamishibai. Najmłodsi okazali się też doskonałymi znawcami bajek – bezbłędnie rozpoznawali rekwizyty z nimi związane.
Umówiliśmy się już na następne spotkanie.

88129717_830366904098609_3685912333239975936_n.jpg

88101697_194283988467146_5930945949936386048_n.jpg

 

klasa IF z wizytą w bibliotece

Uczniowie klasy I f niedawno byli w odwiedzinach w szkolnej bibliotece. Pani Jola Spychalska zapoznała dzieci z nowym księgozbiorem. Uzyskaliśmy wiele cennych informacji na temat szanowania książek i sposobu wypożyczania ich. Było bardzo ciekawie. Wkrótce tam wrócimy.

20191105_122555.jpg

20191105_122443.jpg

20191105_121932.jpg

20191105_121909.jpg

20191105_121908.jpg

 

24 września w filii naszej szkoły – w Grodziszczu - podczas spotkania z rodzicami p. Jola Spychalska, która opiekuje się biblioteką w filii, przypomniała założenia projektu realizowanego w ramach Narodowego Programu Roz woju Czytelnictwa. Zwróciła uwagę, że jest on skierowany nie tylko do uczniów naszej placówki, ale również mogą skorzystać z niego rodzice – oferta biblioteki filialnej obfituje także w literaturę dla dorosłych; poinformowała także o godzinach otwarcia placówki. W końcu dzieci naśladują nas – dorosłych: czytający rodzic, to także czytające dziecko. Zatem „biblioteka to dobre miejsce dla małego i dużego człowieka”.
Następnie p. Jola Kubicka – Maculewicz - szkolny pedagog - przedstawiła rodzicom korzyści wynikające ze wspólnego czytania z dziećmi. Zwróciła uwagę na budowanie więzi pomiędzy rodzicem i dzieckiem, co ma kolosalne znaczenie w rozwoju psychicznym dziecka i wzmacnia jego poczucie własnej wartości. Wspólne czytanie to także szansa dla dziecka, że w przyszłości nie będzie miał kłopotów w nauce, czytanie bowiem uczy myślenia, poprawia koncentrację, ćwiczy pamięć, rozwija zainteresowanie światem, wzbogaca słownictwo. Czytanie książek to także znakomita rozrywka - jest ucieczką od nudy, może zapobiec uzależnieniu od mediów. I co niezwykle ważne literatura uczy odróżniać dobro od zła – słowem książka może być też takim lekarstwem na zło tego świata. Pani Jola zwróciła uwagę na to, że dzieci, którym czytamy, są mądrzejsze, bardziej odporne na zagrożenia współczesnego świata i znacznie lepiej poradzą sobie w życiu. Słowem:
„Bez względu na to, ile masz zajęć drogi rodzicu, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie”.

USER_SCOPED_TEMP_DATA_orca_share_media1570384067942.jpg

USER_SCOPED_TEMP_DATA_orca_share_media1570384170682.jpg

USER_SCOPED_TEMP_DATA_orca_share_media1570384393049.jpg

 

Narodowe Czytanie 2018

W roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, para prezydencka w dniu 28 lutego tego roku zaproponowała do czytania „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego oraz 44 teksty Antologii Niepodległości. Uczniowie naszej szkoły (filii w Grodziszczu) włączyli się do tej akcji czytając podczas lekcji bibliotecznych w klasach IV-VIII fragmenty wybranych tekstów w/w antologii.

Akcję te zaakcentowaliśmy również podczas świętowania Dnia Seniora w Lutomierzu. Uczennice pięknie zainterpretowały tekst Marii Konopnickiej „Pieśń o domu” wplatając w obrazy poetyckiego opisu domu poruszające słowa i muzykę piosenki w wykonaniu Edyty Górniak zatytułowanej „Dom dobrych drzew”. Zaintonowały też fragment „Psalmu miłości” Zygmunta Krasińskiego, której to intonacji towarzyszyła muzyka skrzypcowa z utworem „Hallelujah” L. Cohena. Przygotowaliśmy też krótkie fragmenty kilku tekstów wybranych z antologii, które rozdaliśmy zaszczytnemu gronu Seniorów – te przyjęte zostały z ogromnym zainteresowaniem. Wśród tekstów były m.in. fragmenty: Adam Mickiewicz, Księgi pielgrzymstwa polskiego, Jan Chryzostom Pasek, Pamiętniki, Piotr Skarga, Kazania sejmowe, Jan Paweł II, Homilia w czasie Mszy Św. na Placu Zwycięstwa w Warszawie, 2 czerwca 1979 r. oraz fragmenty wspomnianego już „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego z rozdziału „Szklane domy”.

 

 

Fragmenty tekstów literatury polskiej z okresu zaborów wykorzystaliśmy też podczas Dnia Nauczyciela w dniu 14 października, wskazując na rolę nauczyciela w tych ciężkich dla Polski i Polaków czasach – zarówno dla tych małych jak i tych dorosłych. Obecni na uroczystości uczniowie, nauczyciele, rodzice, zaproszeni goście wysłuchali fragmentu „Syzyfowych prac” Stefana Żeromskiego w wykonaniu ks. Krzysztofa Farona, który m.in. wyraźnie i mocno zaintonował słowa „Reduty Ordona” Adama Mickiewicza wypowiadane przez jednego z bohaterów książki – ucznia klerykowskiego gimnazjum w zaborze rosyjskim: „Nam strzelać nie kazano. Wstąpiłem na działo ...”. Drugim tekstem w interpretacji Pana Leszka Bamburowicza – przewodniczącego Rady Rodziców był fragment „A...B...C” Elizy Orzeszkowej, w którym wybrzmiały m.in. słowa: „- Sprawa Joanny Lipskiej, obwinionej o utrzymywanie szkoły bez pozwolenia władz … . - Przewodniczący stanął pospołu z towarzyszami swymi i zaczął czytać wyrok. Joanna Lipska skazana została na dwieście rubli kary pieniężnej, a w razie niewypłacalności – na trzy miesiące więzienia”.

Aneta Tyniów

20181006_172158.jpg

20181006_172117.jpg

20181006_173834.jpg

20181006_173545.jpg

20181006_172953.jpg

20181006_172539.jpg

20181006_172534.jpg

 

 

Co czytały dzieci 100 lat temu?

O trwałej sile, mocy i roli książek w dziejach Polski i Polaków świadczy bogactwo dorobku literackiego naszych wspaniałych pisarzy i poetów, ale też to, że książki towarzyszą każdemu od najmłodszych lat, niezależnie od tego, w jakich czasach żyjemy. Na okoliczność 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowaliśmy gazetkę ścienną zatytułowaną „Kto Ty jesteś? Polak Mały. Polka mała!”, czyli słowami „Katechizmu polskiego dziecka” Władysława Bełzy, na której zaprezentowane zostały okładki książek – przykłady książek, jakie czytały dzieci 100 lat temu. Dzięki niej uczniowie mogą porównać kanon lektur z tamtych czasów, np. Powieści moralne dla dzieci” przez autorkę Pamiątki po Dobrey Matce,,, „Jak dzieci wypędziły Niemców z Poznania?” do dzisiejszych propozycji. Wiele się zmieniło! Ale wiele tytułów pozostało niezmiennych, jak np. „Mitologija dla dzieci” z francuzkiego (lame Fleury) przełozona, „Księga dżungli” R. Kiplinga, czy „Co słonko widziało?”, z tym, że autorstwa nie tylko M. Konopnickiej, ale M. Weryho-Radziwiłłowicz. czy ponadczasowy „Katechizm Polskiego dziecka” . I jedne i drugie zadziwiają uczniów ubogą szatą graficzną dzisiaj niemile widzianą oraz pisownią dzisiaj niedopuszczalną.

Do przygotowania gazetki wykorzystane zostały materiały udostępnione przez CEO na stronie www.polona.pl.

 

Aneta Tyniów